Oakley Parish Councillors


John Mole

(Chairman since May 2012)(Vice-Chairman from 1999 to 2012)

(Parish Council since May 1995. Elected  1995, re-elected 1999, re-elected 2003, unopposed re-election 2007, unopposed re-election 2011, unopposed re-election 2015)

David Cherry

(Vice Chairman since May 2012)(Chairman of Playing Field sub-committee since 2013)

(Parish Council since May 2003. Elected 2003, unopposed re-election 2007, unopposed re-election 2011, unopposed re-election 2015)

Andy Finn

(Chairman of Village Hall committee)

(Parish Council since May 2003. Elected 2003, unopposed re-election 2007, unopposed re-election 2011, unopposed re-election 2015)

Derek Pearce

(Parish Council since April 2005. Co-opted 2005, unopposed re-election 2007, unopposed re-election 2011, unopposed re-election 2015)

Paul Kilpin

(Parish Council since May 2007. Unopposed election 2007, unopposed re-election 2011, unopposed re-election 2015)

 Anne Staff

(Parish Council since May 2017 – co-opted 2017)

James Smith

(Parish Council since May 2017 – co-opted 2017)

Pat Pointer

(Parish Clerk – since September 2012)

Michael Rand

(AVDC – Oakley Ward since 2015)

 

Angela Macpherson

(BCC – Grendon Underwood since 2013)